Basın Bülteni
  • Ocak 11th, 2023
  • - TYBB Edirne Şubesi’nden 10 Ocak açıklaması için yorumlar kapalı
  • -

EDİRNE (İGFA) – 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir ileti yayımlayan Türkiye Lokal Basın Birliği (TYBB) Edirne Şube Lideri Erdoğan Demir, bildirisinde, çoğulcu ve iştirakçi demokrasinin temel ögelerinden olan basının, demokratik nizamın sağlıklı işlemesi istikametinden vazgeçilmez bir fonksiyona sahip olduğunu belirtti.

Basın özgürlüğünün fikir ve anlatım özgürlüğünü tamamlayan ve onun kullanılmasını sağlayan bir özgürlük olduğunu vurgulayan Demir, “Haber verme, kontrol ve tenkit yapma, kamuoyunu bilgilendirme ve oluşturma, kurumlarla bireyler ortasında bilgi akışı sağlama, toplumun çıkarlarını müdafaa, özgür tartışma ortamı oluşturarak toplumsal şuuru güçlendirme, toplumu eğitme ve fikir dünyasını zenginleştirme üzere yaşamsal sorumlulukları bulunan basın, bu tarafıyla kamusal vazife yapmaktadır. Devlete olduğu kadar, basın-yayın organı sahiplerine ve meslek örgütlerine de değerli vazifeler düşmektedir” dedi.

Demir, bu istikametteki adımların anlayış birliği içinde atılmasının, halkın haber alma hakkını en yeterli biçimde kullanabilmesinin yolunu da açacağını söyledi.

Öte yandan, basın çalışanlarının da haklarına sahip çıkmalarının, etik pahaları her şartta gözetmelerinin, medya gücünü emel dışı kullanmak isteyenlere karşı hassas olmaları gerektiğine belirten Demir, mahallî basının da bilhassa her gün kurallarının ağırlaştığını ve yaşamak için büyük uğraşlar verildiğini belirterek, mahallî basının devlet tarafından daha çok güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

deneme bonusu veren siteler