Gündem
  • Ocak 18th, 2023
  • - Mesleksel maharetler için eğitimde seferberlik için yorumlar kapalı
  • -

ANKARA (İGFA) –“Mesleki Maharet Seferberliği Protokolü”, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis’in iştiraki ile imzalandı.

İmza merasiminde konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleksel eğitim merkezinin bir istihdam programı olmadığını belirterek, protokolün mesleksel eğitimde istihdam edebilirlikle ve mesleksel marifetleri artırarak istihdam kabiliyetini artırmayla ilgili kıymetli bir adım olduğunu kaydetti.

Bu adımı MEB, TOBB ve UNICEF olarak birlikte atacaklarını kaydeden Bakan Özer, “Öğretemezsen usta olamazsın. Bu o kadar değerli bir şey ki…” diyen Bakan Özer, kelamlarına şöyle devam etti: “İş gücü piyasasıyla eğitim süreçlerinin birbirine geçişkenliğini artırmamız lazım. İş gücü piyasasının çalışma ortamlarını eğitimin bir modülü hâline getirmemiz lazım ki mesleksel eğitimde güçlü olabilelim. Bunun da en kıymetli fırsatı, küçük ve orta ölçekli işletmelerle ilgili çok kritik olan mesleksel eğitim merkezleri zira mesleksel eğitim merkezleri çırak, kalfa ve usta muhtaçlığını karşılayan, hasebiyle ustayı çıraksız bırakmayan ve onu her vakit usta olduğunu hissettiren bir eğitim çeşididir. Bu, ülkenin kodlarında binlerce yıldır ahilik kültürüyle daima gelişen bir eğitim cinsine karşılık geliyor” dedi.

1 MİLYON 300 BİN ÇIRAK VE KALFAYA ULAŞILDI

25 Aralık 2021’de mesleksel eğitim merkezlerini cazip kılmak için kıymetli bir kanun düzenlemesi yapıldığını anımsatan Özer, bu sayede birincilerin yaşandığını kaydetti. Özer, “İlk kere mesleksel eğitim merkezleri hem patron için cazip zira maddi yüklerini kaldırdık hem de gençler için cazip hâle geldi zira yalnızca çırakların fiyatlarında düzgünleştirme değil, birebir vakitte kalfaların taban fiyatın yüzde 30’unu da yüzde 50’ye çıkartarak çok önemli bir düzgünleştirmeye yol açtık.” açıklamasını yaptı.

Özer, bu sayede 2021 yılının sonunda 159 bin olan çırak ve kalfa sayısının, bugün prestijiyle 1 milyon 300 bin çırak ve kalfaya ulaştığını bildirdi.

deneme bonusu veren siteler