Basın Bülteni
  • Ocak 25th, 2023
  • - Köylerde ulaşım kolaylaşıyor için yorumlar kapalı
  • -

MERSİN (İGFA) – Mersinlilerin ömür kalitesini daha da yükseltecek çalışmalar ile taraflı tarafsız her kısmın beğenisini alan Yol İmal Bakım ve Tamir Dairesi takımları, yalnızca kent merkezinde değil, ilçelere bağlı yayla köylerinin yollarını da tıpkı titizlikle yapıyor. Bu doğrultuda çalışmaları devam eden Çeşmeli ile Üzümlü Mahalleleri ortasındaki küme yolu da olanca suratı ile sürüyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Faziletli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, toplam 18 kilometrelik kelam konusu küme yolunun 12,5 kilometrelik kısmının tamamlandığını, kalan 5,5 kilometrelik kısmının ise en kısa müddette hizmete açılacağını söyledi. Uzunbağ, “Halkımızdan büyük bir memnuniyet var. Şu anda Sarıyer ile Doğusandal Mahalleleri ortasında 5,5 kilometrelik bir kısım var. Burası toprak kaymalarının yaşandığı bir bölge. Daha sonra tıpkı düşünceler olmaması için, burada özel bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Uzunbağ: “Amacımız; halkımızın ömür kalitesini artırmak”

Belirtilen 5,5 kilometrelik kısmın altyapısının hazırlanıp, temel materyallerinin yapıldığını belirten Uzunbağ, “Amacımız; halkımızın ömür kalitesini artırmak, ulaşımını kolaylaştırmak, araçların masraflarını azaltmak ve halkın eserlerini satacağı noktaya zedelenmeden, örselenmeden ulaştırmasını sağlamak. Halkımızdan aldığımız memnuniyet de, zati emelimize ulaştığımızı gösteriyor. Bizi keyifli eden şeyler ise şunlar; ben uzun yıllardır bölgede yaşamaktayım. Ne ben gördüm, vatandaşlardan da duyuyoruz ne onlar gördüler bu türlü bir hizmeti. Yol çalışmalarımız ve Büyükşehir Belediyemizin öteki hizmetleri devam edecek. Esasen bu yol çalışmalarıyla ilgili, Büyükşehir Belediye Liderimize brifing vererek, kendisinin bilgileri dahilinde bu çalışmaları planlıyoruz. Büyükşehir Belediye Liderimiz Vahap Seçer bizlere, ‘Çiftçinin, köylünün yanında olun. Çiftçiyi, köylüyü rahat ettirin’ diyor. Biz de çiftçiyi, köylüyü keyifli etmek için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Muhtar Demiraslan: “Asırlık hizmet yapıldı”

Büyükşehir Yasası çıktığı tarihten itibaren, mahallelerine birinci kere Lider Vahap Seçer’in devrinde hizmet geldiğine dikkat çeken Sarıyer Mahallesi Muhtarı Bekir Demiraslan, “Sarıyer Mahallesi, tarihinden bugüne kadar ve bundan sonra yapılacak en büyük hizmeti, Lider Vahap Seçer devrinde görmüştür. Mahallenin girişiyle çıkışında, oturum alanında, konutlarımızın olduğu noktada sıcak asfalt yapıldı. Yayla yolunda heyelandan ötürü kaymalar oluyordu, lakin bu sefer tam teşkilatlı olarak yol genişletildi ve dolgu materyaliyle doldurulup sağlam bir biçimde yapıldı. Baharda sıcak asfaltını bekliyoruz. Sarıyer Arpaç ilişki yolunda 117 gün iş makinası çalıştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 bin metre içme suyu yer altına döşendi ve bu yapılan hizmetler asırlık oldu” sözlerini kullandı.

Yapılan küme yollarının Çeşmeli-Üzümlü ortasındaki mahallelerde yaşayan vatandaşların çok uzun yıllardır kanayan yarası olduğunu söyleyen Muhtar Demiraslan, “Genişletme yoktu, her yıl bir yama yapılıyordu. Vatandaşımız zahmetliydi. Yani her yıl yayla döneminde bir ön sistem değiştiriyorlardı, bir bakım yapıyorlardı. Fakat inşallah Allah’ın müsaadesiyle asfaltımız da dökülüyor. Vatandaşımız yapılan hizmetlerin tamamından memnun” dedi.

“Yapılan çalışmalarla yol, yol oldu”

Uzun yıllardır bu türlü bir çalışmayı beklediklerini ve hizmetlerden çok mutlu olduklarını söyleyen Doğusandal Mahallesi sakini Mustafa Karaca ise, “Geçmişte ben de muhtarlık yaptım. Yapılan çalışmalarla yol, yol oldu. Doğusandal’ın üstünde 5 tane köy var, yaylalık var, içmeler var, mesire alanı var. Bu yol ile buralara şu anda 20 dakikada gidiyoruz, çok şey değişti. Yollar düzeldi, virajlar kesildi, otomobiller daha rahat gidiyor” biçiminde konuştu.

“İlk kez devletin araçları geldi bu yola”

Servis sürücülüğü yapan Sarıyer Mahallesi’nden Mehmet Yılmaz, “Bugüne kadar yollar berbattı, yeterli asfalt döküldü. Hatta Karayakup Mahallesi’ne kadar asfaltımız âlâ, rahatladık, rahat gidip geliyoruz. Otomobilimiz fazla eskimiyor” diye konuşurken, tekrar Sarıyer Mahallesi’nde yaşayan Ahmet Ayaz isimli vatandaş ise, “İlk sefer devletin araçları geldi bu yola. Daha evvelce greyder bile güç bulunuyordu. Elinize sıhhat, çok hoş olmuş. Tozdan vatandaş biraz rahatsız oldu, lakin bu kadar da olacak. Rahat yaşamanın bir bedeli kesinlikle olması lazım” tabirlerini kullandı.

deneme bonusu veren siteler