Ekonomi
  • Ocak 19th, 2023
  • - İnşaat gereçleri endüstrisinde 1.5 yılın akabinde birinci itimat artışı için yorumlar kapalı
  • -

Türkiye İMSAD İnşaat Gereçleri Sanayi Bileşik Endeksi sonuçlarını açıkladı:

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik Endeksi aralık ayı sonuçlarına nazaran; Bileşik Endeks, yılın son ayında 0,01’lik gerilemeyle 69,51 puan olarak gerçekleşti. 2022 yılı nisan ayından beri gerileyen endekste bu durum yılın son ayında neredeyse durağanlaşırken, 2021 yılı ağustos ayından itibaren gerileme sürecine giren İnanç Endeksi de birinci kere artış gösterdi. Kelam konusu olumlu gelişme, dalda 2023’e yönelik optimist bir tablo yarattı.

İnşaat gereci kesiminin çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay nizamlı olarak yayımlanan İnşaat Gereçleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Aralık 2022 sonuçları açıklandı. İç pazardaki daralmalar ve mevsimsellik tesirleriyle 7 ay üst üste gerileyen Bileşik Endeks, yılın son ayında da bir evvelki aya göre 0,01’lik düşüşle 69,51 puan olarak gerçekleşti. Bileşik Endeks inanç ve beklentilerdeki güzelleşme ile yeni yıla optimist başlarken, bilhassa son periyottaki dayanakların bölüme olumlu katkı sağlayacağı beklentisi öne çıkıyor.   

Destek paketleri iç talebi artıracak  

Türkiye İMSAD tarafından açıklanan aylık datalara nazaran; Faaliyet Endeksi aralık ayında bir evvelki aya göre 0,9 puan düşüş gösterdi. Alt faaliyet kümelerinde da hudutlu küçülme istikametinde emsal eğilimler yaşandı. İç pazarda hareketlilik suratını kesmiş bir halde de olsa sürerken, ihracat pazarlarında ise daha hissedilir bir yavaşlama görüldü. İnşaat gereçleri kesimindeki yurtiçi satışlar aralık ayında sonlu ölçüde düşüş gösterirken, uzun bir müddettir devam eden ihracat düşüşü de benzeri biçimde devam etti. 

2022’nin son ayında üretimde de bariz bir gerilemenin yaşandığındı belirtilen endekse nazaran, faaliyetler giderek durağanlaştı. İç talepteki düşüşlerin ana sebebi olarak mevsimsel tesirler ön plana çıkarken, dış talepteki yavaşlama da faaliyetler üzerinde olumsuz tesir yarattı. Fakat son periyotta açıklanan birçok takviye paketinin iç talebi ve satışları kış aylarında desteklemesi bekleniyor.      

Güven Endeksi 16 ay sonra birinci kere arttı

Faaliyetteki düşüşe karşın 2021 yılı ağustos ayından itibaren gerileme sürecine giren İnanç Endeksi Aralık 2022’de sonlu da olsa artış gösterdi. İnançta uzun müddet sonra yaşanan yükselişin en değerli nedeni olarak iktisada ve inşaat kesimine verilen dayanaklar öne çıktı. Fakat aralık ayında bir evvelki aya göre 0,21 puan artış gösteren İtimat Endeksi’nin uzun müddet sonra yaşanan bu artışa karşı kırılgan ve zayıf kalmaya devam ettiği görüldü.

Türkiye iktisadına ait itimat düzeyi değişmezken, inşaat dalına ve inşaat gereçleri endüstrisine olan inanç sonlu olarak arttı. Buna bağlı olarak ihracat pazarlarına olan itimat de aralık ayında üst istikamette ilerleme kaydetti. İnanç Endeksi’nde yaşanan kelam konusu olumlu durum, yeni yıla yönelik optimist bir tablo yarattı ve yeni yılda bilhassa iç pazarda hareketlilik beklentisini destekledi. 

Beklenti Endeksi 2022’nin son ayında yükseldi  

Beklenti Endeksi ise aralık ayında bir evvelki aya göre 0,2 puanlık artış gösterdi. İktisada ait beklentilerde gerileme durağanlaşırken, bilhassa dala ait beklentilerde güzelleşme yaşandı. Kelam konusu yükseliş ile birlikte Beklenti Endeksi yedi aydır süren gerilemeye orta vermiş oldu. İç ve dış pazar şartlarındaki zayıflamaya karşın genel olarak kesime ait beklentiler yükselirken, Türkiye iktisadına ait beklentiler ise değişmedi. Böylelikle iktisada ait beklentilerdeki düşüş uzun mühlet sonra son bulmuş oldu. Öte yandan, önümüzdeki üç aya ait alınan yurtiçi siparişler yavaşlayarak azalmaya devam etti. Bu sonuçlar ile birlikte ihracat pazarlarındaki daralma aralık ayında daha bariz bir formda hissedilirken sektörel beklentiler için önümüzdeki periyoda ait optimist işaretler verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

deneme bonusu veren siteler