Basın Bülteni
  • Ocak 9th, 2023
  • - Gaziantep ‘Türk Dili’ne mesken sahipliği yaptı için yorumlar kapalı
  • -

GAZİANTEP (İGFA) – Bir otelde düzenlenen şuranın açılış toplantısında ülkeler ve milletler için lisanın kıymeti, lisanda yaşanan bozulmalar ve alınacak tedbirler, Türkçe’nin serüveni, çağdaş hayatın getirdiği yenilikler ile bilim ve sanatın gelişmesinde lisanın zayıflamaması için gereklilikler üzerine duruldu.

Toplantıda ayrıyeten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin lisan, sanat ve kültür üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar iştirakçilere anlatıldı, slaytlar eşliğinde gösterildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lider Fatma Şahin, Gaziantep’in medeniyet, kültür, vicdan, merhamet özellikleriyle özel bir kent olduğunu, toplantının kente çok yakıştığını vurguladı.

Dilde üslubun ehemmiyetini vurgulayan Lider Şahin, “Az kelam, derin, hoş kelam söylemek çok kıymetli. Gaziantep’e baktığımızda biz küçük Buhara’yız. Büyükşehir Belediyesi olur olmaz birinci iş olarak İstanbul örneğini inceleyerek Gazikültür’ü kurduk. Gaziantep’in her tarafıyla irdelendiği 61 kitap çıkardık. Bu kentte 160 divan şairi var. Buradaki büyük fotoğraf bize büyük bir vizyon veriyor. Biz bunu başarabiliriz. İkinci devir bunun için gençlere, pahalar eğitimine yönelik üniteler kurduk. Valiliğimizle birlikte kütüphanelerimiz için yüzbinlerce kitap alıyoruz. Ne kadar okursan o kadar düşünür icraat yaparsın” diye konuştu.

VALİ GÜL: SORUNUN DEĞİL TAHLİLİN KESİMİ OLMAK GEREK

Gaziantep Valisi Davut Gül ise konuşmasında teknolojinin gelişmesi başka bir gündemi oluşturduğunu belirterek, yeni jenerasyonun daha çok okuduğunu ancak bu jenerasyonun okuyacak kitapları düzgün tespit etmesi gerektiğini belirterek, “Daha sonra okumaktan sonra yazması lazım” dedi.

Türkiye Lisan ve Edebiyat Derneği Genel Lideri Ekrem Fazilet, gelecek yüzyılımızı şekillendirecek, Türkiye Yüzyılı’na girildiğini aktararak, “Ekonomide, teknolojideki gelişmişlik elbette bir ülkenin en büyük gücüdür ve ulaşmak istediği maksattır. Lakin milletleri millet yapan, medeniyetleri inşa eden, gelenek ve göreneklerin kuşaktan nesile aktarılmasını sağlayan lisandır. Unutmayalım ki güçlü medeniyetler, güçlü lisan ile inşa edilebilir. Yüksek düzeyde bir kültüre sahip olmak gerekir” diye konuştu.

Ekrem Fazilet, Türkiye Belediyeler Birliği ile ortak yürütülen çalışmalar için Lider Fatma Şahin’e teşekkür etti.

gaziantep buyuksehir ev sahipliginde tded 7 nci istisare ve degerlendirme toplantisi yapildi 7 1673160600 881

deneme bonusu veren siteler